Hayatta Nasıl Başarılı Olurum?

2021'de başarılı olmanın sırlarını paylaşıyorum

Herkesin kendi hayatıyla ilgili maddi manevi yüzlerce sorunu var. Peki her gün karanlığa küfretmek yerine, bir mum yakmayı denesek nasıl olur? Nasıl kendi hayatımızın direksiyonunda otururuz, bunu konuşacağız.

Önceliğimizi belirlemek: Kendi önceliği belli olmayan insanlar, başkalarının önceliği için çalışır. Ne olur önceliklerimizi net bir şekilde belirleyelim. Dünyaya gelmemizin sebebi saatlerce instagram’daki süslü hayatları incelemek olamaz.

Başarının formülü: O+T=S

(Olay+Tepki=Sonuç). Hayatımızda gelişen olayları değiştiremeyiz. Bu olaylara vereceğimiz tepkiyi değiştirebiliriz. Bu tepkiler sonucu belirler. Dolar kurunun artması bir kişiyi umutsuzluğa sürüklerken, diğeri bunu fırsat olarak görür. Bu iki tip insandan hangisi olacağız?

Süreklilik: Başarılı alışkanlıklar geliştirirseniz, başarınız alışkanlık haline gelir. 2021'de nasıl bir alışkanlık geliştirmek istersiniz? Bunu net bir şekilde belirleyelim.

Örneğin İngilizce öğrenmek istiyor olabilirsiniz. 2021 yılı boyunca her gün yalnızca 30 dakika, doğru bir şekilde İngilizce çalışırsanız, yıl sonunda İngilizce uzmanı olursunuz.

Daha iyi görünen bir vücuda sahip olmak istiyor olabilirsiniz. Günde 30 dakika, profesyonel standartlara uygun bir çalışma ile yıl sonunda herkesin hayranlıkla baktığı biri olursunuz.

Her gün 15 dakika e-ticaret öğrenmek için çabalayan biri, yıl sonunda e-ticaret uzmanı olur.

Eğer şu anda beyniniz, başarılı olma fikirlerine bahaneler üretmeye başladıysa ne olur onu durdurun. Her gün hayatınızın çok küçük bir bölümünü ayırarak bambaşka biri olacağınız kesin. Tabi buna inanıyorsanız.

Tam tersi bir açıdan bakmaya ne dersiniz? Her gün hiçbir işe yaramayan kalitesiz bir aktiviteyi devam ettirirsek ne olacak? Yıl sonunda bu kalitesiz aktivitenin biriktirdikleriyle baş başa kalacağız.

Yaşlı bir adama ait iki köpek kavga ediyormuş. Köpeklerden birinin adı iyilik, diğerinin adı kötülükmüş. Torunu, yaşlı adama sormuş: Bu köpeklerden hangisi kavgayı kazanır? Yaşlı adam cevap vermiş: Ben hangisini daha çok beslersem.

Bu hikayeyi duyanlar vardır. Hatta “yakıştı mı şimdi facebook yaşlıları gibi hikaye paylaşıyorsun” diyen de olur:) Öte yandan gerçekten de hangisini beslerseniz, yılın sonunda o kazanacak.

Bugün, tüm ömrümüzün yansıması. Bugün ne yapıyorsak ömrümüz öyle geçecek emin olun. Karamsar da olsak, umutlu da, başarılı da, başarısız da. Başarılı olmak illa ferrari’ye binmek değildir.

Öğrencileri tarafından sevilen bir öğretmen dünyanın en başarılı insanlarındandır.

Hayalleriniz ne kadar büyükse karşınıza çıkacak problemler de o kadar büyük olacak. Karşılaştığınız problemlerin büyüklüğü, sizin büyüklüğünüzü gösterir.

Zamanı bükmek: Kendiniz ve hayalinizdeki siz aynı kişiyse zamanı bükersiniz. Hayalindeki kişi şu anda özel bir uçakla seyahat ediyor olabilir. Bahsettiğim şey bu değil. O kişinin çözmeye çalıştığı problemler, düşünceleri, verdiği hizmetler.

Her ne kadar hayalinizdeki kişi ile aynı enerjiyi yakalarsanız, aranızdaki mesafeyi azaltırsınız. Eğer daha ilerideki haliniz gibi düşünebilirseniz, çok kısa sürede ona dönüşürsünüz.

Hayat tamamen rasyoneldir. Ne geçmişte ne de gelecekte yaşanır. Şu an ne yaptığınız, tüm hayatınızı etkiler.

Hayatın bir kitap olduğunu düşünelim. Bu kitapta bir çok şey var ama kitapta ne yazdığından çok, onu okuyan kişi önemlidir.

Aynı kitabı okuyan kişilerden biri terörist olup kafa keserken, diğeri Mevlana olur.

Hayatta karşılaştığımız tüm olaylar, onu nasıl değerlendirdiğimizle ilgilidir. Bu konuda seçim bize ait.

Hayatta hiç sermayemiz yoksa ne yapacağız? Sermaye biz olacağız.

Buraya kadar okuyan kıymetli kardeşlerim ve büyüklerim, kendi hayatınıza ne kadar değer verdiğiniz ve sahip çıktığınızı görüyorum ve biliyorum. Ortak özelliğimiz, kendi hayatımıza sımsıkı sarılıyor olmamız.

Sizler için birkaç fırsattan bahsetmek istiyorum. Sermayeniz olsun olması fark etmez. Kendi işinizi kurarak yeni bir hayata başlayabileceğiniz Etsy E-ticaret Eğitimi %60 indirimde: https://konakakademi.com/etsyegitimi/

Tüm ücretsiz eğitimler için takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCKuky-by401s1xfMoC6hfFg

Çok kısa sürede güncel ve süper etkili girişimcilik becerileri edinebileceğiniz bir e-kitap: https://konakakademi.com/e-kitap/

Sizler için bu tür paylaşımlar yapmaktan inanılmaz keyif alıyorum. Siz de keyif aldıysanız, Twitter: @koneeek takip edebilirsiniz, hep birlikte gelişmeye devam ederiz. Umarım hiçbir konuda haddimi aşmamışımdır. Büyüklerimin ellerinden öperim. Kardeşlerime de kocaman sarılıyorum.

Dostlukla…

--

--

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store