Evden Çalışmak

Kendi işinizin patronu olabileceğiniz, sermaye gerektirmeyen ve evden çıkmadan yönetebileceğiniz muhteşem bir online iş modeli paylaşacağım.

Yönteme geçmeden önce neden bu yöntem üzerinde durduğumu belirtmek istiyorum. Evden ya da istediğiniz yerden çalışabileceksiniz. Kaç yaşında olduğunuzun bir önemli yok. İster ek gelir olarak isterseniz de tamamen bu işe odaklanarak yapabilirsiniz.

Satış yapacağımız platform Etsy. Bu e-ticaret platformunun 60 milyondan fazla müşterisi var. Dünyanın en büyük el emeği ürün pazarı. Ürettiğimiz ürünleri dolar ile satıyoruz.

Örneğin Türkiye’de 20 liraya satılan bir oyuncak bebek, burada 50 dolara çok kolay bir şekilde alıcı bulabiliyor. En önemlisi, ürettiğiniz ürünün emeğini ve değerini bilen kişiler alışveriş yapıyor. Dolar kazanıp TL harcıyorsunuz.

Peki neler satabiliriz? Satabileceğimiz 3 farklı tür ürünü örnekleriyle, adım adım inceleyelim. Göreceksiniz, mutlaka bize uygun bir model bulacağız.

İlk olarak: fiziksel üründen başlayalım. Birinci fotoğraf büyük bir şal. Ürünün fotoğrafı yeterince iyi değil. Buna rağmen satılıyor. Fiyatı 3.085 TL. Diğer fotoğraftaki bir seccade. 20 yıldan eski olduğu için antika kategorisinde satılıyor ve fiyatı 1.737 TL

İkinci: baskı üzerine sipariş. Baskı firmasının sitesinde çok basit bir şekilde herhangi bir ürün tasarlıyoruz ve Etsy’e entegre ediyoruz. Ürün satıldığında (örneğin 30 dolara) anlaşmalı olduğumuz baskı firmasına ücretini ödüyoruz (örneğin 8 dolar) aradaki fark bize kalıyor.

Bu sayede ürün için stok tutmuyoruz ve kargo süreçleri yok. Tamamen otomatik olarak kazanç elde ediyoruz. Ürün direkt olarak anlaşmalı firmadan müşteriye gidiyor ve ürün bedelini yalnızca satıldığında ödüyoruz. Satışlar TL ile çarpıldığında yüksek kâr elde ediyoruz.

Üçüncü yöntem: Dijital ürün. Bu iş modelinde hiçbir fiziksel ürün yok. Yalnızca dijital ürünler satarak da gelir elde edebilirsiniz. Örneğin bir özlü söz yazısı hazırlayıp listeleyebilirsiniz. Müşteri yalnızca dosyayı indirecek, ona herhangi bir şey göndermeyeceksiniz.

Bize yalnızca bu dijital ürünü kaliteli bir şekilde yüklemek kalıyor. Müşteri satın aldıktan sonra bu dijital ürünü kendisi bastıracak ve çerçeveletecektir. Resimlerdeki örneklere baktığımızda düşük fiyatlarda olduklarını ama binlerce sattığını görmekteyiz.

Bu satıcılarla rekabet edebilmek için benzer bir dijital ürünü 3 dolara yani yaklaşık 25 TL fiyat ile 100 adet sattığımızı düşünelim. Dijital ürünü bir kere yüklüyoruz ve başka bir şey yapmamıza gerek kalmıyor. Satış sürekli kendi gerçekleşiyor.

Bu iş modellerinden size uygun olanını seçebilirsiniz. Örneğin evinizde örgü işleri, elbise, oyuncak, deri, ahşap, tablo gibi el yapımı ürünler üretebiliyorsanız bunları değerlendirmeniz mükemmel olur.

Eğer el işi bir ürün üretme imkanınız yoksa sipariş üzerine baskı ya da dijital ürün satışı modelleri tercih edilebilir.

Siz değerli girişimciler; yazıyı buraya kadar okumanız, kendinize ne kadar değer verdiğinizi ve girişimcilik konusunda adım attığınızı gösteriyor. Bu adım karşısında, buraya kadar gelenler için muhteşem bir fırsat sunsak nasıl olur?

Türkiye’nin en kapsamlı Etsy E-ticaret Eğitimi’ne indirimli şekilde ulaşabilirsiniz: https://konakakademi.com/etsyegitimi/

Eğitim, videolu içeriklerden oluşuyor ve istediğiniz yerden, istediğiniz zaman tekrar tekrar izleyebiliyorsunuz. 6 saat 18 dakikalık videolu anlatım ile uygulamalı olarak Etsy dükkanı açıp işletebilir hale geleceksiniz.

Talep üzerine baskı, dijital ürün yapımı ve satışı konuları da eğitimde çok detaylı ve pratik bir şekilde yer alıyor

Tüm ücretsiz e-ticaret ve girişimcilik eğitimleri için abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCKuky-by401s1xfMoC6hfFg

E-ticareti çok kolay bir şekilde ve çok kısa zamanda öğrenerek kendi işinizin sahibi olabilirsiniz. Kendi hayatınızın direksiyonunda oturmanız dileğiyle…

Beni Twitter’dan (@koneeek) takip ederseniz hem çok mutlu olurum, hem de girişimcilik yolundaki diğer fırsatları kaçırmamış olursunuz. Girişimcilik yolunda beraber yürürüz. Haddimi aştığım bir konu olduysa ne olur bağışlayın :)

Dostlukla…

--

--

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store