El İşi Ürünler Nasıl Satılır?

Ahmet Konak
3 min readNov 14, 2020

--

Türkiye, el emeği ürünler bakımından bir cennet. Yediden yetmişe sürekli üreten yetenekli insanlarla dolu bir ülkede yaşıyoruz. Bununla birlikte biraz zorlandığımız bir nokta var, ürettiğimiz ürünleri satmak. El işi ürünleri nasıl satacağımızdan önce nerede satacağımıza karar vermemiz gerekiyor.

El emeği ürünlerimizi halk pazarında ya da dükkanda satma fikirlerinin eskidiğini söyleyebilirim. Ürün satışlarımız için e-ticaret platformları en iyi seçenek olacaktır. Pazarda ya da caddede satış yapmaya çalışmak oldukça masraflı atılımlar. Ayrıca internette milyonlarca müşteriye hitap etmek varken, neden sadece dükkanın önünden geçecek kişileri hedefleyelim ki?

El emeği ürünlerimizi genel olarak nerede satacağımıza karar verdik, internet. Peki satışlarımızı internet üzerinde nerede gerçekleştireceğiz? Ürünlerimizi internet ortamında pazarlayabilmek için birçok platform var. Bununla birlikte kafa karışıklığına sebep vermemek için tek bir platformdan bahsetmek istiyorum. Ürettiğimiz el işi ürünleri Etsy internet sitesinde satabiliriz. Etsy, 60 milyondan fazla müşterisi olan, el yapımı ürünlerin satıldığı bir e-ticaret sitesi. Aynı zamanda bu konuda dünyanın en büyüğü. Burada bizim gibi birçok satıcı var ve ürettikleri el işi ürünleri Etsy’de satıyorlar. Burada satış yapan satıcıların %83'ünü kadınlar oluşturuyor.

Etsy’de listelediğimiz ürünleri dolar ile sattığımız için çok yüksek kârlar elde edebiliyoruz. Dünyanın her yerinden müşterilere hitap ediyoruz. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de satış fiyatı 20 TL olan bir ürün Avrupa’da ya da Amerika’da 50 dolar fiyat ile satılabiliyor. Bu sayede dünyanın her yerinden, ürettiğimiz el emeği ürünün kıymetini bilen müşteriler bulabiliyoruz.

Peki Etsy’de satış yapmayı nereden öğrenebiliriz? Hiç merak etmeyin. Etsy’de satış yapmayı öğreten, Türkiye’nin en iyi eğitimi ile siz de tüm dünyaya satış yapabilirsiniz. Endişe etmenize gerek yok. Bu eğitim İngilizce bilmeyenlere yönelik hazırlandı. Tüm aşamalarda yanınızda olan bir ekip ile siz de satış yapabilirsiniz. Türkiye’nin en iyi Etsy eğitimi için: https://konakakademi.com/etsyegitimi/ adresini üzerine tıklayarak ziyaret edebilirsiniz. Satın alma bölümünde kupon kodu kısmına (medium5) kodunu girdiğinizde şuan ki indirime ek olarak %5 indirim daha elde edeceksiniz.

Etsy’de satış ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Kendinize çok iyi bakın.

Dürüst bir hayat ve bol kazançlar dilerim.

Hoşça kalın:)

--

--

Ahmet Konak

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com