Beden Dili Nedir?

  • %55 Beden Dili
  • %38 Ses Tonu
  • %7 Söz

İlk İzlenim

Araştırmalar gösteriyor ki; insanlar, yeni tanıştıkları kişilerin nasıl biri oldukları hakkında saniyeler içerisinde karar veriyor. Şimdi eğlenceli bir tahmin oyunu oynayacağız. Aşağıdaki aile, çektikleri videolarda arabanın içinde şarkı söylüyor. Sizce hangi şarkıyı söylüyorlar ve bu aile nereli?

Beden Dilinde Ellerin Kullanımı

Beden dili ile karşı tarafa mesaj verme konusunda en önemli bölümdeyiz. Eller, beden dili eğitiminde üzerinde en çok durduğumuz konu. İş adamları, politikacılar, yani beden dilini çok iyi kullanan kişiler, bunu çok büyük oranda elleriyle yapar. Şuan iletişimin en önemli bölümündeyiz ve bu bölümde iletişimin sırrını veriyorum. Hadi başlayalım.

Dokunmak

Ellerin kullanımına geçmeden önce kısaca dokunmanın sihirli etkisinden bahsetmek istiyorum. İnsanlara, rahatsız etmediğiniz sürece ne kadar çok dokunursanız, o kadar çok bağ kurarsınız. Eğer aileniz ile güçlü bağlar kurmak istiyorsanız onlara dokunun, sarılın ve öpün. Bunu ne kadar çok yaparsanız birbirinize o kadar çok bağlanırsınız. Birinden hoşlanıyor olabilirsiniz. Kesinlikle rahatsız etmeden, nazik bir şekilde ona dokunursanız, karşılıklı bir bağ geliştirirsiniz. Biriyle iyi ilişkiler kurmak istiyorsanız, bunun sırrı ona dokunmaktan geçer. Aylarca konuşarak aranıza yakınlık oluşturamadığınız bir kişi olduğunu varsayalım. Konuşurken eline, koluna, dizine doğal dokunuşlar yapın. Aranızdaki iletişimin artış hızına inanamayacaksınız. Tabi bunu yapabilmek için biraz cesur olmakta fayda var. O yakınlığı da karşılıklı olarak hissetmelisiniz. eğer hissetmiyorsanız bunu yapmayın. İyi niyetli bile olsanız bu karşı tarafta olumsuz şekilde karşılık bulabilir.

Avuç İçi

İnsanlara avuç içlerinizi gösterirseniz, size kesinlikle güven duymaya başlayacaklar. Bu yöntem, en çok kullanmanız gereken beden dili hareketlerinden biridir. İnsanlar ile olan ilişkinizi farklı bir boyuta taşır. Daha iyi arkadaşlıklar kurarsınız. İnsanlara daha sempatik görünürsünüz. Daha iyi biri olduğunuz düşünülür. Bu teknik, belki farkında değiliz ama birçok siyasetçi tarafından her gün kullanılmaktadır.

Elinin Tersi

İnsanlara elinin tersini göstermek, karşı tarafta baskı oluşturur. Günlük hayatta kullanılması pek tavsiye edilmez. Baskı hissetmesi istenilen kişi ya da topluluklara uygulanmaktadır. Türk toplumunda da büyüklerin eli öpülür. Öpülmek için uzatılan el bu duruma bir örnektir. Eli öpülen kişi bir büyüktür ve saygı duyulur. Adolf Hitler, elinin tersini çok kaba bir şekilde kullanmıştır.

Çokbilmiş

Yine siyasetçiler, gazeteciler, spikerler, bilim adamları tarafından sıkça kullanılan çokbilmiş tekniği, karşı tarafa karşı bilgili görünmek için tercih edilir. Bu tekniği dünya üzerinde en çok kullanan kişinin Angela Merkel olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Tokalaşma

Güç oyunlarının en çok yaşandığı pozisyon tokalaşmadır. Liderler ve siyasetçiler tarafından en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Tokalaşmada avuç içi aşağı bakan taraf güçlüdür. Avuç içi yukarı bakan taraf taviz veriyor demektir.

Mızrak

Beden Dilinde Başın Kullanımı

İnsanlar birbirleri ile iletişim kurarken, birbirlerinin yüzüne bakar. Bu yüzden başlarının konumu, ne anlattıkları ya da hissettikleri bakımından çok önemlidir.

Şaşkın Köpek

Kaf Dağı

Burnu kaf dağında olan insanları biliyorsunuz. Başınızı hafifçe arkaya atarsanız, çevrenizdekiler tarafından havalı ve kibirli biri olarak algılanabilirsiniz. Eğer kibirli görünmeye ihtiyacınız varsa bu şekilde olabilirsiniz. İletişim açısından olumsuz sonuçları olabilecek bir duruştur.

Memati

Yakından tanıdığımız ya da bir şekilde haberdar olduğumuz bir dizi karakteri, Memati. Başın hafif öne doğru eğik bir pozisyon oluşturması ile elde edilen bu bakış, karşı tarafta tehdit hissi uyandırır. Siyasetçilerin zaman zaman tercih ettiği bu duruş, insanlar üzerinde baskı uygulamak için kullanılmaktadır. İletişim açısından tavsiye edilen bir duruş değildir.

Beden Dilinde Bakışlar

Bakılan kişi daha değerlidir. İnsanlar tarafından izlenen biri, dışarıdan bakıldığında daha üstün görünmektedir. Siyasetçiler, sahnedeki kişiler, çevredeki popüler kişiler bu tanıma örnek olarak gösterilebilir. Biri size bakmadan konuşuyorsa ve siz de ona bakıyorsanız, dışarıdan bakıldığında önemli olan o gibi görünecektir. Bunu bilerek ya da bilmeyerek yapabilir. Bu yüzden diyalog esnasında sizle göz teması kurmayan biri ile karşılaşırsanız, siz de göz teması kurmayın. İlgisinin direkt olarak size yöneldiğini göreceksiniz.

  • Kırmızı ile işaretlenmiş bölge uzak tutma bölgesidir. Karşınızdaki kişi ile konuşurken onun alnına bakarsanız, bilinç altında ondan rahatsız olduğunuzu hisseder. İletişim kurmak istemediğiniz kişilere karşı bu tekniği kullanabilirsiniz. Bu teknik sizi geveze kişilerin bitmek bilmeyen cümlelerinden kurtarabilir.
  • Turuncu bölge iletişim için ideal olan bölgedir. Sağlıklı bir iletişim için turuncu ile işaretlenen bölge tercih edilebilir.
  • Yeşil bölge duygusal yakınlık bölgesidir. Birinden hoşlanıyorsanız, ara sıra yeşil bölgeye bakarak bu mesajı karşı tarafın bilinçaltına aktarabilirsiniz.

Beden Dilinde Duruşlar

Bu başlıkta karşımızdaki kişinin ruh halini anlamamıza yardımcı olacak üç duruştan bahsedeceğim.

Eli Belinde

Kolları Kavuşturmak

Köy Ağası

Beden Dilinde Bacaklar

Beden dili açısından bacaklar bize birçok ipucu vermektedir. İşimize en çok yarayacak olan en önemli iki duruşu inceleyeceğiz.

Bacak Bacak Üstüne Atmak

Bacak bacak üstüne atmak, iletişimin yönünü belirtir. Eğer yanınızda oturan kişi bacaklarını size doğru atmışsa, sizle iletişim kurmak istiyor anlamına gelebilir. Birbirini tanıyan bir grup insanın yan yana oturduğunu düşünelim. Kimin kendini size yakın hissettiğini, diğer yanındaki kişiden çok sizle iletişim kurmak istediğini bu şekilde anlayabilirsiniz.

Bacakları Saklamak

Son

Beden dili çok geniş bir dünya. Karşınızdaki kişileri anlamanın, ne isteyip istemediklerini tahmin etmenin ve onlara mesaj gönderebilmenin en etkili yoludur. Aylarca dil dökerek anlatamadığınız bir şeyi tek bir hareket ya da dokunuş ile anlatabilirsiniz. Bedeninizi doğal akışına bırakın. Sahte ve yapay bir beden dili çok itici görünebilir. O yüzden bilin, kullanın ama ne olur doğal olsun davranışlarınız. Beden dili ile ilgili anlatılacak çok şey var. En temel ve hızlı sonuç verecek olan yöntemlerden bahsettim. Tüm bunları bilmek ve uygulamak insanı bambaşka biri yapıyor. Hayatına ufacık da olsa dokunduysam lütfen benimle paylaş. Tüm soruların için de her zaman buradayım. Sevgilerimle, Ahmet.

--

--

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ahmet Konak

Ahmet Konak

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com