Amazon Affiliate Nedir?

Amazon dünyanın en değerli üç şirketinden biri. Zaman zaman da birincisi. Amazon.com milyonlarca müşteriye sahip. Aynı zamanda birçok ülkede de müşterileri var. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede faaliyet gösteriyor.

Amazonda satış yapmak çok popüler bir konu. Amazon.com’da satış yapmak için bazı aşamalardan geçmek gerekiyor. Amazon’da kendi markanızı oluşturup satmak istiyorsanız, hatırı sayılır bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Private Label olarak adlandırılan bu iş modeli, oldukça güzel bir gelir elde etme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Eğer gerekli şartları yerine getirerek, doğru yazılımlar kullanarak bu işe başlarsanız başarı şansınız oldukça artıyor. Bu iş modelinde uzman dostlarımızın söylediğine göre, şuan bu modelde iş yapabilmek, her şey dahil 80.000 TL civarında. Doların hızla arttığı şu günlerde bu miktarın daha da yukarı çekileceğini söyleyebiliriz. Yani kısacası Amazon’da private label iş modelini yapmak biraz tuzlu. Yani oldukça ciddi bir sermaye gerektiriyor. Hiçbir işte olmadığı gibi bunun da bir garantisi yok. Doğru danışmanlar ile çalışmak çok önemli. Bu işe kendi başınıza kalkışmanız, para kaybederek tecrübe kazanmanıza sebep olacaktır diyebiliriz.

Amazon’daki iş modellerini; dropshipping, retail arbitrage gibi farklı türlerde inceleyebiliriz fakat bizim bugünkü konumuz Amazon Affiliate iş modeli. Uzun süredir üzerinde mesai harcadığımız bu model, bize göre Amazon’da para kazanmanın en “kılçıksız” yolu. Eğer siz de bu modeli merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Çok uzun süredir Amazon Affiliate ile ilgileniyoruz ve bu işten sıfır sermaye ile güzel paralar kazanıyoruz. Hazırsanız başlayalım…

Amazon Affiliate Modeli

Amazon Affiliate, Amazon’un uzun yıllardır bünyesinde barındırdığı bir iş modeli aslında. Zamanla geliştiğini söyleyebiliriz. Fakat buna rağmen az bilinen bir iş modeli. Amazon Affiliate’i kısaca şöyle açıklayacağım: Müşteriyi Amazon’a gönderiyoruz. Müşteri bir ürün aldığında, Amazon bize bir miktar para ödüyor. Hepsi bu kadar.

Amazonun hangi kategorilerdeki satışlara ne kadar oranda ücret ödediğini aşağıdaki tabloda görebiliriz.

Amazon Affiliate Oranları

Gördüğümüz gibi oranlar hiç de fena değil. Örneğin Amazon Affiliate, ilk sırada gördüğümüz Luxury Beauty kategorisi için %10 pay veriyor. Bunu şöyle açıklayalım: Örneğin lüks güzellik kategorisinde yer alan 300 dolarlık bir parfüm sizin sayenizde satıldı. Amazon Affiliate size 30 dolar ödeme yapıyor. Bu kadar basit. Eğer bu parayı Türkiye’de değerlendirecekseniz, 207 TL yapıyor. Eğer her gün, sadece 1 adet örnekteki parfümü satarsanız, ayda 6200 TL yapıyor. Bu örnekte anlatmak istediğim şey, işin mantığı. Bu işe sıfır sermaye ile girebiliyorsunuz.

Bir güncelleme sonrası Amazon, affiliate oranlarını bir hayli düşürdü. Bununla birlikte; örnekte vermiş olduğumuz Luxury Beauty kategorisinin oranı aynı. Bu durumda da hatırı sayılır paralar elde etmek hiç de zor değil. Dolar geliri sonuçta. Güncellenen Amazon Affiliate oranları aşağıdaki gibidir.

Araştırmalarımızda çoğu kişinin girişte belirli bir yatırım ile bu işe başladığını gösteriyor. İnternet sitesi kurmak ve bir çok başka yatırım şekli ile bu iş yapılabiliyor.

Bizim bulduğumuz yöntemler iste tamamen ücretsiz. Bunun daha etkili ve zahmetsiz olduğunu düşünüyoruz. Ekibimiz ile gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucunda da bu fikir üzerinde mutabık kalıyoruz.

Amazon sizi Affiliate’e çağırıyor…

Yukarıdaki İngilizce yazıda gördüğümüz gibi, Amazon bizleri bu işi yapmaya davet ediyor. Eğer Amazon ile iyi anlaşabilirsek ve ona karşı dürüst olursak, kapılarını bize sonsuza kadar açıyor.

Eğer Amazon Affiliate iş modeli aklınıza yattıysa, hemen başlayabilirsiniz. Bu iş modeli her ne kadar basit, sorumluluk gerektirmeyen ve sermayesiz bir iş olsa da, öğrenmek bir hayli zaman alıyor. Her iş modeli gibi kendi kendine öğrenilebilir. Fakat aylar süren bir çalışma gerektireceğini belirtmek gerek. Bu konuda yardım almak çok isabetli bir karar olacaktır. Uzun yıllar boyunca bu işi tecrübe etmiş bir ekip olarak bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız. Sermayesiz bir iş modeli olan Amazon Affiliate, size hem ek gelir olarak hem de başlı başına bir iş modeli olarak yardımcı olmaktadır. Amazon Affiliate programına buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz. Bu iş modelini yapmak isteyenler için yüzeysel bir infografik hazırladık. Bu metamorfoz isimli infografiği inceleyerek, bu süreçte neler ile karşılaşacağınız hakkında kısa bir ön bilgi elde edebilirsiniz.

Her güzel şeyde olduğu gibi, bu iş için de sabır göstermemiz gerekiyor.

Amazon Affiliate iş modeli hakkında genel bilgiler içeren bu yazı, sadece bu modeli daha iyi tanımanız için yazılmıştır.

konakakademi.com e-ticaret eğitimleri ile başarıya ulaşmak için üzerine tıklamanız yeterli:)

Kendinize çok iyi bakın, dostlukla…

--

--

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store