Öğrenciler için internetten para kazanma yolları

Üniversite yıllarında broşür dağıtarak sermaye oluşturup e-ticarete atılan biri olarak naçizane birkaç tavsiyede bulunacağım.

Öncelikle şunu söylemeliyim; YAZILIM ÖĞREN! Şaka yapıyorum. Başlarken böyle bir soğuk duş iyi gelir diye düşündüm. Ayrıca sonumun böyle olmasını istemem:

Yazılım tabii ki çok önemli. Öte yandan bir öğrenci zaten yazılımın ne olduğunu hepimizden daha iyi biliyor. Bu bir öğrenciye “Sıva yapmayı öğren aç kalmazsın.” demek gibi bir şey. Öğrenci ne öğrenmek istediğine kendi karar verecektir zaten. Karışmasınlar her şeye.

Şimdi öğrenciler için internetten para kazanma yollarına bir bakalım. Hepsi denenmiş ve işe yararlığı kanıtlanmış yöntemler:

  • Amazon Affiliate: Amazon’un satış ortaklığı programı. Buraya kayıt olarak, müşterilerin Amazon’dan alışveriş yapmasını sağlarsanız, size belirli oranlarda komisyon veriyor. Başkasının ürününü, bir başkasının satın almasını sağlıyorsunuz ve %1–10 komisyon kazanıyorsunuz. Parayı dolar olarak aldığınız için de tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu benim mağazamdan bir günlük satış örneği;

Yöntemler ile ilgili linkleri en sonda vereceğim. Şimdi sıradaki yönteme geçelim.

  • Fiverr: Bir konunun uzmanı olmanıza gerek yok. O konuda en azından bildiğiniz ufak tefek şeyler varsa, Fiverr’de hizmet verebilirsiniz. Burada her alanda hizmet vermek mümkün. Müşterileriniz yabancılar olacak. İş yapmaya başladıkça hem o konuda uzmanlaşacaksınız hem hizmet vermeyi öğreneceksiniz hem de İngilizceniz gelişecek.

Neler yapabileceğiniz konusunda fikir edinmek için yapılan diğer işleri inceleyebilirsiniz. Eksik gördüğünüz noktalar olduğunda bunu not alarak, bu alanlara yoğunlaşabilirsiniz.

  • Etsy’de Satış: Etsy’de el işi ürünlerinizi, hobilerinizi, baskı yapılmış ürünleri, dijital ürünlerinizi ve 20 yıldan eski eşyalarınızı satabilirsiniz. Etsy 60 milyondan fazla müşteriye sahip ve bu müşteriler dolar ile alışveriş yapıyor. Dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden birisidir.

Bu üç maddenin detaylarına ulaşabilmeniz için sizi yönlendireceğim. Bu sayede istediğiniz yöntemler hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.

Amazon Affiliate (Associate) için bu yazıyı gözden geçirebilirsiniz: https://ahmetkonak55.medium.com/amazon-affiliate-nedir-d606e0b88445

Fiverr için hemen hizmetleri incelemeye başlayabilirsiniz: https://www.fiverr.com/

Etsy’de sermayesiz ya da az sermaye ile neler satabileceğinizi öğrenmek için: https://konakakademi.com/2020/12/11/etsyde-ne-satilir/

Etsy E-ticaret Eğitimi ile kendi işinizi kurarak satış yapmayı öğrenmek için: https://konakakademi.com/etsy-egitimi/

Tüm ücretsiz mini eğitimler için takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCKuky-by401s1xfMoC6hfFg

Atatürk “Bütün ümidim gençliktedir.” demiş. Neden %90 gençliktedir dememiş? Çünkü bütün ümidimiz gerçekten gençlikte. Ne başarırsak yine biz başaracağız.

Sorularınız için bana mail atabilirsiniz.

Kendinize çok iyi bakın.

Hoçça ğalın ğidiyom ben ☺

--

--

--

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Ahmet Konak

Ahmet Konak

Entrepreneur. Master’s Degree: Entrepreneurship konakakademi.com

More from Medium

Interested in joining an incredible team of awesome folks? 😍

Malice at the Palace: how Netflix’s documentary dives into the notorious NBA brawl

Creating a Botanical garden in San Bruno Mountains

The new age of skilling to fulfill your working